Skip to content

10 X Tirsdag

tekstil- og farve­designer
Margrethe Odgaard

tirsdag kl. 08:30 den

Sted

Designmuseum Danmarks festsal

Dato og tidspunkt

Tirsdag den 10. oktober 2023 kl. 08.30 – 09.15

Entre

100 kr.

75 kr. med årskort

50 kr. for studerende

Prisen er inklusiv kaffe og te.

Billetten giver adgang til eventet, men ikke entré til udstillingerne.

KØB BILLET HER

Bemærk: Billetter refunderes ikke, men må gerne gives videre.

Velkommen til Designmuseum Danmarks nye morgenformat 10 x tirsdag.

10 tirsdage inden arbejde byder vi på en kop god morgenkaffe og forskellige perspektiver på design og kunsthåndværk med en række passionerede fageksperter.

10 x tirsdag  repræsenterer feltet bredt og fejrer forskelle og ligheder indenfor alt fra designtænkning til traditionelt håndværk. I rækkens første fem oplæg sætter vi fokus på rumlig identitet, møbel- og udstillingsdesign, nye materialer og designfestivaller.

I ottende udgave af 10 x tirsdag  kan du høre tekstil- og farvedesigner Margrethe Odgaard fortælle om sin udforskning af netop tekstiler og farver. Et arbejde som bla. har ført til samarbejde med virksomheder som Kvadrat og Montana.

Margrethe Odgaards farveunivers er også at finde i museets udstilling WONDER, hvor museets største og længste montre er iklædt 14 farver særlig skabt til udstillingen.

Margrethe Odgaard er uddannet fra tekstillinjen på Danmarks Designskole (KADK) med supplerende studier Rhode Island School of Design. Har siden 2013 arbejdet ud fra eget designstudio.

Tag en kollega, hele afdelingen, en ven eller dig selv i hånden, og kom og bliv inspireret.

 

foto: Lærke Posselt