Skip to content

Det sker

Gratis omvisning: Danish Modern og borddækning

Søndag den 10. maj kl. 14-15

Sted
Omvisningen starter i museets forhal.

Dato og tidspunkt
Søndag 10. maj kl. 14.00-15.00.

Der er gratis omvisning hver søndag. Find flere omvisninger her.

Entré
Omvisningen kræver en entrébillet til museet eller årskort. Billetter udleveres efter først-til-mølle blandt museets gæster, og selve omvisningsbilletten fås i billetsalget.

Modernisterne forvandlede hverdagens genstande til smukt og funktionelt design – og borddækning var ingen undtagelse.

I det 20. århundrede blev spisebordet et sted, hvor idealer om brugbarhed, æstetik og kvalitet mødtes i gennemtænkte former og materialer. På denne omvisning dykker vi ned i, hvordan Grethe Meyer forenede funktionalitet, pladsudnyttelse og minimalisme, hvordan Henning Koppel skabte organiske, næsten levende former, der udfordrer grænsen mellem det praktiske og det poetiske, og hvordan Gertrud Vasegaards stentøj taler direkte til sanserne med sine unikke, taktile overflader. Sammen tegner værkerne et nuanceret billede af modernismens idé om det veldækkede bord, hvor design ikke blot ses, men opleves i brug.

Der er plads til 20 deltagere på omvisningen. Billetter udleveres efter først-til-mølle-princippet og kan afhentes i billetsalget.