MUSEUM
NYE ’DRØMMEBÆNKE’ I MUSEUMSHAVEN
Et helt nyt skulpturelt møbel med bløde former, der følger kroppens naturlige form er flyttet ind i museumshaven. Den danske designer Lise Vester står bag det nye møbel – Dream View Bench, som er skabt for Muuto, og som lægger op til at rette blikket mod himlen og slappe af. Museets gæster kan møde de nye bænke rundt omkring i museumshaven, hvor de kalder på at nyde en pause i det grønne.
Designer Lise Vester arbejder ud fra en tro på, at sanseligt design kan øge vores mentale trivsel og velvære. Det er afsættet for Dream View Bench, som inviterer til refleksion og til at bryde med hverdagens rutiner. Himlens skiftende farver spejles i bænkens blanke overflade, og når man sidder på bænken og kigger op, får man et nyt perspektiv på omgivelserne.
Om det nye design udtaler Lise Vester:
”Himlen er altid til stede – grænseløs og tilgængelig for de fleste, så længe vi husker at kigge op. Når vi gør det, føles dagslyset, de skiftende farver, månen, forbipasserende skyer og fugle pludselig inden for rækkevidde. Denne skønhed – og disse små øjeblikke – overses ofte i hverdagens travlhed. Jeg ønskede at skabe et design, der løfter blikket og skaber øjeblikke af fokus og drømmeri.”
Bænkens legende, skulpturelle form er et nyt bud på, hvordan en bænk kan designes – formet efter den menneskelige krop. Kom forbi museumshaven, der som altid er gratis at besøge i museets åbningstid, og prøv Dream View Bench, som er udstillet i samarbejde med Muuto.
Lige nu kan du også opleve udvalgte værker af Lise Vester i museets forhal.